Hemoroidy inaczej zwane żylakami odbytu są to rozszerzone żyły okolicy odbytu. Mogą wywoływać ból, swędzenie i krwawienia. Hemoroidy występują na zewnątrz i wewnątrz odbytu, przy czym żylaki zewnętrzne są bardziej bolesne, a wewnętrzne łatwiej krwawią. Jest to raczej przykra niż ciężka dolegliwość. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków są siedzący tryb życia, zaparcia, otyłość i ciąża.

Badania diagnostyczne — zewnętrzne żylaki są widoczne natomiast wewnętrzne wykrywa się badaniem palpacyjnym doodbytniczym. Lekarz podczas tego badania wprowadza chroniony rękawiczką palec do odbytnicy (tzw. badanie per rectum). W celu potwierdzenia rozpoznania lekarz może polecić, wykonać anoskopię lub sigmoidoskopię. Badania te polegają na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego wziernika zaopatrzonego w źródło światła i optykę, dzięki czemu może obejrzeć wewnętrzną okolicę odbytu (anoskopia) lub dolną część jelita grubego (sigmoidoskopia).

Leczenie — kiedy pacjent ma zaparcia stosuje się środki zmiękczające stolce, leki znieczulające w postaci aerozolu, a także leki działające przeciwbólowo i przeciwświądowo kremy. Gdyby to nie przyniosło poprawy należy usunąć żylaki. Jedna z metod to zaciśnięcie żylaka za pomocą małej  gumowej opaski odcinającej do niego dopływ krwi. Niedokrwiony, uciśnięty żylak sam odpada na skutek martwicy. Inną metodą, o ile założenie opaski jest niemożliwe, jest wyparowanie tkanki za pomocą lasera. W najcięższych rodzajach żylaków operację wykonuje się metodą konwencjonalną, polegającą na usunięciu rozszerzonych odcinków żył na zewnątrz i wewnątrz odbytu.

Inne metody leczenia — to akupunktura i akupresura (nakłuwanie lub uciskanie odpowiednich punktów może uwolnić chorego od bólu), aromaterapia (kąpiel z domieszką olejków aromatycznych łagodzi ból i świąd), ziołolecznictwo (stosowanie naparów lub maści z ziół m.in. ziarnopłon; nasiadówki z ciepłej wody z dodatkiem 1/4 szklanki oczaru 2 razy dziennie przez kwadrans, dostępne są czopki ziołowe np. hemorol), leczenie dietą (dieta w szczególności z dużą zawartością błonnika zapobiega zaparciom).

Samoleczenie — w celu zmniejszenia bólu stosuje się okłady z lodu. Kostki lodu należy włożyć do worka plastikowego i zawinąć w gazę i wykonywać okład przez 20 min, który należy zdjąć i po 10 minutach założyć go powtórnie. Stosuje się środki o działaniu ściągającym i przeciwobrzękowym. Nasiadówka z letniej wody także może przynieść ulgę. Nie powinno się przedłużać oddawania stolca, ponieważ ta pozycja powoduje ucisk na żylaki odbytu. Należy przyjmować pozycję kuczną lub przez nogi na stołeczku, zmniejsza to ciśnienie w żyłach okolicy odbytu. Przy pracy siedzącej trzeba przejść się  co godzina lub wstawać tak często, jak jest to możliwe.

ZAPOBIEGANIE HEMOROIDOM

należy jeść dużo:

  • gruszek,
  • fasoli,
  • płatków owsianych,
  • gotowanych zielonolistnych warzyw,
  • pełnoziarnistego pieczywa,
  • brunatnego ryżu,
  • pić dużo wody (co najmniej 2 litry dziennie),
  • unikać ostrych i gorących potraw.

Podstawowymi suplementami diety na hemoroidy oprócz zmiany trybu życia i diety i wyeliminowanie czynnika stresu są:

  1. Nopalin — 3 × 2 tabl. plus 2 szklanki wody
  2. AC — Zymes – 3 × 2 kaps
  3. Vein Care — smarować 2 x dziennie
  4. C-plus — 3 × 2 tabl. oraz
  5. Rhodolin — 2 × 1 tabl.

Wpis do KLUBU CALIVITA do niczego nie zobowiązuje i nie ma żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych, to same korzyści. Możesz kupować wszystkie produkty, zarówno z oferty polskiej jak i zagranicznej po cenach klubowych, 30% niższych od cen detalicznych, korzystasz z dodatkowych rabatów, sięgających nawet 50% ceny detalicznej.

Uwaga!!!

Konsultacje, porady, przepisy kuracji nie mogą zastąpić diagnozy lekarskiej i badań lekarskich.