Cukrzyca

Jest to przewlekła choroba metaboliczna, w której ustrój człowieka albo nie wytwarza insuliny, albo nie w pełni ją zużytkowuje. W wyniku tego nie może prawidłowo przyswajać węglowodanów, a w mniejszym stopniu również tłuszczów i białek. Poziom cukru, czyli glukozy we krwi rośnie i nerki wydalają jego nadmiar z moczem. Tak jest w przypadku tzw. hiperglikemii, która w zaawansowanych stadium może prowadzić do śpiączki. Podobnie w hipoglikemii — przy zbyt niskim poziomie glukozy we krwi.

Występują dwa rodzaje  cukrzycy:

Typ I (insulinozależna) charakteryzuje się całkowitym ustaniem wytwarzania insuliny,

Typ II (insulinoniezależna), w tym rodzaju organizm bądź wytwarza niewystarczające ilości tego hormonu, bądź nie w pełni go zużytkowuje.

Pierwszy typ, zwany również cukrzycą młodzieńczą, ujawnia się zwykle w pierwszych 20 latach życia i polega  na zniszczeniu komórek tz. wysp trzustkowych. Zanika wtedy możliwość wytwarzania insuliny. Jego objawami są: częste oddawanie moczu, utrata masy ciała, nadmierne pragnienie, osłabienie, senność  i zwiększenie uczucia głodu.

Drugi typ — inna nazwa cukrzyca dorosłych — ujawnia się głównie  u osób otyłych i starszych, czasami u ludzi szczupłych. U wielu chorych rozpoznawany jest dopiero po upływie lat; rozwija się znacznie wolniej. Charakterystyczne objawy, oprócz tych opisywanych w typie I to: częste zakażenia, kurcze i mrowienie, zaburzenia w gojeniu, impotencja u mężczyzn, a także przewlekłe zapalenia pochwy u kobiet.

Diagnozowanie tej choroby rozpoczyna się od badania poziomu cukru we krwi. Poziom podwyższony nie oznaczać musi  od razu cukrzycy. Należy przeprowadzić dodatkowe badanie. Do rozpoznania wymagane jest dwukrotne stwierdzenie poziomu glukozy we krwi powyżej 140 mg/100 ml (mg%). Oba badania muszą być wykonane na czczo i po upływie 8 godzin od ostatniego posiłku. Czasami pomocny bywa test z obciążeniem glukozą. Polega na oznaczeniu poziomu glukozy we krwi na czczo, a następnie po wypiciu roztworu cukru.

Leczenie — nie ma skutecznego sposobu wyleczenia obu typów. Chorobę można kontrolować tzw. leczeniem skojarzonym. W przypadku cukrzycy typu I chorym trzeba regularnie wstrzykiwać insulinę. Konieczne jest również stosowanie specjalnej diety oraz ćwiczeń fizycznych. Muszą również sami sprawdzać sobie poziom cukru we krwi (patrz samoleczenie).

Jeśli chodzi o cukrzycę typu II, często wystarczy schudnąć, wykonywać odpowiednie ćwiczenia oraz przestrzegać diety. Badania 80% chorych otyłych wykazały, że samo zmniejszenie masy ciała normalizuje poziom glukozy we krwi. Pozostali mogą potrzebować doustnych leków przeciwcukrzycowych, które zwiększają wytwarzanie i skuteczność własnej insuliny. Lekami tymi są: biguanidy, pochodne sulfonylomocznika, inhibitory glukozydazy.

Pacjenci chorujący na cukrzycę w obu przypadkach powinni być pod wnikliwą opieką lekarzy wielu specjalności z uwagi na występowanie wielu powikłań sercowo-naczyniowych, chorób nerek czy kłopotów ze wzrokiem. Chociaż pocieszające dla wielu chorych jest to, że 10-letnie badania i obserwacje kliniczne wykazały, że utrzymywanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi znacznie zwalnia rozwój powikłań. A dzieje się to przez narzucenie sobie reżimu, pozwalającego na osiąganie poziomu glukozy możliwie najbardziej zbliżonego do wartości prawidłowych. Należy co najmniej czterokrotnie w ciągu dnia sprawdzać poziom cukru i dostosowywać do niego dawki insuliny lub innych leków.

Inne metody leczenia to oprócz wspomnianych już ćwiczeń fizycznych, które pomagają przyswajać ustrojowi insulinę, także ziołolecznictwo, homeopatia, medytacja, joga oraz leczenie dietą.

Samoleczenie — chory musi nauczyć się badać i oznaczać poziom cukru we krwi i codziennie korygować stosowany reżim odnośnie do diety, ćwiczeń fizycznych i dawek przyjmowanych leków. Rodzice małych dzieci zobowiązani są do przestrzegania zaleceń w tym zakresie. Szczególnie dzieci oraz dorastająca  młodzież potrzebują cierpliwych wielokrotnych wyjaśnień i edukacji, oraz wsparcia duchowego, żeby móc sprostać chorobie i pogodzić się z koniecznością codziennej samokontroli. Dla chorych dzieci odpowiednie towarzystwa oraz fundacje dla cukrzyków organizują obozy letnie, gdzie małym pacjentom ułatwia się sprostanie tym początkowo trudnym do zaakceptowania problemom.

Dieta dla cukrzyków jest praktycznie podobna do zalecanej ludziom zdrowym. Składa się przede wszystkim z jarzyn, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, ze względu na ich możliwość szybkiego pokrycia zapotrzebowania na kalorie. W znacznie mniejszym stopniu jest to białko zwierzęce. Należy unikać cukru rafinowanego i ograniczyć spożywanie tłuszczów oraz pokarmów zawierających cholesterol. W ustaleniu właściwej diety pomocny jest specjalista dietetyk, do którego należy się udać po wykryciu cukrzycy.

W zharmonizowaniu odpowiedniej diety mogą pomóc właściwie dobrane suplementy odżywcze między innymi takiej firmy jak CaliVita, gdzie na podstawie o naturalne składniki organizm może znaleźć sobie oręż do walki z chorobą.

Poniżej przedstawiam kuracje wspomagające dla wyżej opisanych typów cukrzycy z wykorzystaniem produktów CaliVita.

KURACJA WSPOMAGAJĄCA DLA CUKRZYCY TYPU I:

Głównymi preparatami stosowanymi w tym typie cukrzycy są:

  • NOPALIN (popijać szklanką wody na 1 tabl.) 3 × 1-2 tab. między posiłkami+ woda!!!
  • Chromium Max 500 1 × 1/2 w trakcie posiłku
  • AC-ZYMES 2 × 1-2 przed posiłkiem
  • Polinesian Noni (pół godziny przed posiłkiem) 3 × 5-10 ml wg. masy ciała
  • Ocean21 3 × 5-10 ml wg. masy ciała

Dodatkowo:

  • Garlic Caps 2 × 1 w trakcie posiłku
  • Strong Bones 1 × 1 przed posiłkiem
  • Mega Vitamin E 2 x po 1 kaps
  • lub Vitamin E 2 x po 2-3 kaps w trakcie posiłku
  • Lion Kids C, Senior Formula, Vital 3 × 1 między posiłkami

KURACJA WSPOMAGAJĄCA  DLA CUKRZYCY TYPU II:

  • Polinesian Noni (pół godziny przed posiłkiem) 3 × 15 ml wg. masy ciała
  • Super Co. Q10 Plus , Sublingual CoQ10 do ssania 3 × 1 przed posiłkiem
  • Nopalin (popijać szklanką wody na 1 tabl.) 2 × 2 między posiłkami
  • Chromium Max 500 3 × 1 w trakcie posiłku
  • Ocean21 lub wymiennie Liqiud Chlorophyll 3 × 15 ml wg. masy ciała

Dodatkowo: (oczyszczanie poprzez chelatację)

  • Vital, Senior Formula lub Full Spectrum 2 × 1 w trakcie posiłku
  • Strong Bones (oczyszczanie poprzez chelatację) 3 × 1 przed posiłkiem
  • AC-Zymes 2 × 2 przed posiłkiem
  • Mega Vitamin E 2 x po 1 kaps. lub
  • Vitamin E 100 mg 3 × 1 w trakcie posiłku
  • C Plus 2 × 2 w trakcie posiłku

Wpis do KLUBU CALIVITA do niczego nie zobowiązuje i nie ma żadnych dodatkowych kosztów z tym związanych, to same korzyści. Możesz kupować wszystkie produkty, zarówno z oferty polskiej, jak i zagranicznej po cenach klubowych, 30% niższych od cen detalicznych, korzystasz z dodatkowych rabatów, sięgających nawet 50% ceny detalicznej.

Uwaga!!!

Konsultacje, porady, przepisy kuracji nie mogą zastąpić diagnozy lekarskiej i badań lekarskich.